Хто такі радіоаматори?

Наш світ населений любителями – захопленими людьми, які присвячують свій вільний час якійсь улюбленій справі. Кого тільки не зустрінеш серед них. Книголюби, колекціонери, туристи, рибалки, фотолюбителі, умільці, садівники... Часом енергія і майстерність, наполегливість у досягненні поставленої мети захоплених людей змушують ставитися до цих ентузіастам з глибокою повагою: один склеює з сірників макет храму Василя Блаженного, інший готовий оббігати півміста в пошуках рідкісної поштової марки або листівки. Справжні ентузіасти віддають улюбленій справі все своє дозвілля, і деколи викроюють час і за рахунок сну. Так що і одного захоплення цілком вистачає з надлишком.

Проте є захоплення зовсім особливого роду. Воно дозволяє об'єднати воєдино азарт мисливця і пристрасть колекціонера, змушує займатися конструюванням, вимагає уміння говорити на іноземних мовах, спонукає знайомитися з географією і радіотехнікою. Ви, звичайно, здогадалися, що мова йде про короткохвильове радіоаматорство.

Аматорський радіозв'язок – це служба зв'язку, яка використовується з метою самовдосконалення, зв'язку між людьми (кореспондентами) і технічних досліджень, здійснюваних радіоаматорами, тобто особами, які мають на це належний дозвіл – ліцензію і займаються радіотехнікою виключно з особистого інтересу і без отримання матеріальної вигоди (з Регламенту радіозв'язку).

Аматорські радіостанції можуть бути індивідуального та колективного користування. Індивідуальна радіостанція належить конкретному радіоаматору, встановлюється у нього вдома і тільки особисто він має право на ній працювати. Колективна радіостанція встановлюється або в приміщенні організації, або вдома у радіоаматора (сімейна радіостанція). У першому випадку організацією призначається начальник радіостанції, який несе всю відповідальність за її роботу і здійснює допуск до роботи на радіостанції інших людей. У другому випадку один з членів сім'ї відповідає за роботу на радіостанції інших членів сім'ї (дружини, дітей), а також знайомих і друзів. В обох випадках всі оператори колективної радіостанції використовують один загальний позивний. На колективних радіостанціях, а також індивідуальних радіостанціях третьої категорії можуть працювати і діти, починаючи з восьми років.

За останніми даними, загальна кількість короткохвильовиків у світі скоро досягне декількох мільйонів. Наймолодшим представникам цієї армії менше десяти років, а найстаршим – за сімдесят. Короткими хвилями захоплюються люди техніки і мистецтва, військовослужбовці і хатні господарки, школярі та студенти, вчителі і політичні діячі, робітники і підприємці.

У різний час радіоаматорством були захоплені Король Йорданії Хусейн (мені довелося чути його роботу – зв'язатися не вдалося, занадто великий натовп охочих миттєво "виросла" на його частоті), Король Іспанії і президент Аргентини. Ну і люди з меншим статусом, наприклад Джо Волш, учасник групи "EAGLES", співавтор знаменитого хіта "Hotel California".

<p">Однак не думайте, що короткими хвилями займаються тільки чоловіки. З кожним роком короткохвильове радіоаматорство знаходить все більше не тільки шанувальників, а й прихильниць. Приблизно кожен 50-й позивний належить жінці-радіоаматорові і це співвідношення поступово вирівнюється.

Що ж приваблює в аматорському радіо людей настільки різних професій і занять?

По-перше непередбачуваність нашого хобі, включаючи радіостанцію, я деколи і не підозрюю хто виявиться наступним моїм кореспондентом мій сусід по місту або експедиція на острів Пасхи. Зрозуміло, сучасні засоби зв'язку, і в тому числі Інтернет, істотно полегшили завдання зв'язку з якою-небудь далекої станцією (знизили показник непередбачуваності), але від цього процес її проведення не став менш цікавим, хоча ви можете домовитися про зв'язок в певний час із кореспондентом, що вас цікавить, по E-mail.

По-друге, наше хобі дуже багатогранне, ви можете працювати з дальніми або рідкісними станціями, приймати участь у змаганнях, виконувати умови різних дипломів, займатися конструюванням любительської апаратури, використовувати цифрові види радіозв'язку або ж просто кожен вечір включати радіостанцію і зустрічатись із старими знайомими, нехай навіть з сусіднього міста, або завести нових.