П'ять міфів про радіоаматорів
Отже, в один прекрасний день ви виявляєте на даху сусіднього (або вашого) будинку або земельної ділянки незрозумілі антенно-щоглові споруди. Причому, конструкції цих антен вам не доводилося бачити раніше ніде. Інакше кажучи, вони не схожі на стандартні "тарілки" супутникового телебачення та вишки систем стільникового зв'язку. З великою часткою ймовірності можна сказати, що тут почав активну роботу радіоаматор.
Однак, засмучуватися і панікувати не має сенсу, бо нічого страшного в цьому немає, навіть якщо ви знали "одного недоумкуватого радіоаматора" багато років тому, від якого були лише одні проблеми. На жаль, з точки зору пересічного громадянина наше хобі малозрозуміле, а малозрозумілі речі завжди викликають "підозру", що поряд з небажанням заглиблюватись у суть проблеми призводить до того, що радіоаматорство за останнім часом обросло безліччю "міфів". Цьому сприяли ще й засоби масової інформації, які завжди віддають перевагу "смаженим" фактам реальних подій. Так ось ми збираємося розвіяти кілька "міфів" про радіоаматорів.
Міф перший. Їх великі антени забирають всі радіохвилі, і нашим маленьким телевізійним антенам нічого не дістається, тому наші телевізори погано показують серіали.
Міф грунтується відсутність знань законів поширення електромагнітних хвиль. Інтенсивність радіохвиль однакова у всіх точках простору в межах окремо взятого даху будинку. Тільки ось ефективність у кожної антени різна і чим більше ваша антена, тим більше її ефективність і тим більший рівень сигналу вона здатна подати на вхід телеприймача. І коли вам хтось пропонує придбати антену розміром з коробку від взуття, стверджуючи, що вона, мовляв, "всехвильова" і "активна" та ще й розроблена з використанням передових технологій, то знайте, вам кажуть неправду і якісного прийому телевізійних або радіомовних станцій вам буде важко домогтися. Саме тому радіоаматори будують великі антени, щоб підвищити ефективність їх роботи. Крім цього, спектр електронних частот лежить в діапазоні коротких хвиль (КХ), де навіть найпростіші антени мають чималі розміри, а вже якщо необхідно підвищувати їх ефективність, то їх розміри багаторазово збільшуються. І все це потрібно радіоаматорам, щоб чути малопотужні сигнали від таких же радіоаматорських станцій.
І якщо ваша телевізійна антена не працює, то тільки тому, що ефективність її на робочій частоті низька і антени радіоаматора тут зовсім не винні. Хочете мати гарний прийом телепрограм – придбайте велику антену або "тарілку" супутникового телебачення.
Міф другий. Радіоаматори – це такі відсталі ретрогради, які паяють на коліні. На дворі 21-е століття, навкруги комп'ютери і стільникові телефони, а вони мучаться, передаючи азбуку Морзе.
Міф заснований на уявленні про радіоаматорів 50-60 років минулого століття. По-перше, сучасні технології не тільки використовуються радіоаматорами, а й розробляються ними. Цифрова обробка сигналів в аматорській апаратурі вже буденна річ, комп'ютер не тільки може бути використаний для передачі будь-яких цифрових даних, але може і керувати передавачем. Час паяння "на коліні" давно в минулому! Нинішні конструкції радіоаматорів забезпечені і цифровим управлінням, і автоматикою, і навіть дистанційним управлінням через мережу Інтернет. І радіоаматори завжди знаходяться в пошуку, бо обмежені рамками своєї ліцензії. Рівень потужності передавача регламентований, а тому для підвищення ефективності роботи, потрібно підвищувати ефективність своїх антен, а значить, займатися їх розробкою, моделюванням і конструюванням для своїх (підкреслюю своїх конкретних умов) – даху будинку, ділянки, щогли і т.д. Азбука Морзе залишається одним з найефективніших і завадостійких видів випромінювання, незважаючи на появу цифрових видів зв'язку, які, до речі, розробляють саме радіоаматори. Смуга аматорського КХ діапазону не дуже велика. Для уникнення взаємних перешкод, радіоаматорам доводиться знаходити технічні та програмні рішення із звуження смуги випромінюваного сигналу, щоб максимальна кількість станцій була здатна працювати у відведеній смузі частот. Повірте, такі рішення вже далекі від принципу "спаяв на коліні" – підключив "аби працювало".
Міф третій. Вони цілий день базікають в ефірі ні про що.
Цей міф – наслідок незнання специфіки радіоаматорського зв'язку. Справжній радіоаматор більшу частину часу слухає ефір, тобто веде роботу на прийом. Бо базікати постійно можна тільки з добре знайомими людьми, а йому доводиться проводити радіозв'язки з фактично незнайомими людьми, так що довгі бесіди в радіоаматорському середовищі досить рідкісні. Крім того, якщо радіоаматор має великі антени, то його, швидше за все, цікавлять зв'язки з далекими станціями (тобто не з Європою, а швидше з островом в Тихому океані або Північною Америкою). Проходження сигналу на таку відстань буде короткостроковим, тому зв'язок з далекою станцією може займати всього ... кілька секунд, ні про яку бесіду тут і говорити не доводиться – почули один одного і добре.
Зрозуміло, завжди є винятки. Є цілий пласт радіоаматорів, які задовольняються розмовою з сусідом і їх бесіди можуть бути досить розлогими, але повірте, для того щоб говорити з сусідом по місту не потрібно "городити" ніяких щогл і ставити великих ефективних антен. Досить відрізка проводу, який з боку і видно не буде. Так що "базік в ефірі" вам виявити буде дуже не просто, їх антени малопомітні для оточуючих. Тим більше, що сучасних технологій для постійного базікання з сусідом більш ніж достатньо – Інтернет, стільниковий телефон, локальні обчислювальні мережі і т.д.
Міф четвертий. Основна мета радіоаматора ставити перешкоди всім оточуючим і підслуховувати роботу міліції або інших службових каналів зв'язку.
Міф, народжений журналістською братією, заснований на підміні понять. Радіоаматор – це людина любляча радіо, але не інформацію, яку за допомогою радіо передають. Тому справжній радіоаматор ніколи не буде підслуховувати роботу станцій службового зв'язку, бо вона не представляє ніякого інтересу (ситуації стихійних лих та інших форс-мажорних обставин зараз не беремо). Та й зв'язок з такою станцією (навіть на аматорських частотах) заборонений регламентом радіоаматорського зв'язку і не дає ніяких вигод радіоаматорові (не буде зараховане йому як якесь досягнення).
Постановка перешкод на частотах службового зв'язку (або взагалі робота на передачу поза межами відведених для цієї станції частот) переводить будь-якого власника передавального пристрою в категорію Радіохуліганів. Тому, якщо в засобах масової інформації з'являється інформація про те, що хтось із радіоаматорів ставить перешкоди якимось службам, то насправді мова йде про радіохуліганів, які порушують чинне законодавство.
Однак, журналістам не хочеться розбиратися в цих тонкощах, а тому вони ставлять всіх володарів передавальної апаратури в один ряд – всі радіоаматори ставлять перешкоди! Повна маячня! З таким же успіхом можна заявити, що всі автолюбителі порушують правила дорожнього руху, і всі поголовно керують автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, а основне завдання кожного водія створити ДТП або аварійну ситуацію.
Міф п'ятий. Радіоаматори – "хворі" люди! Ну чи, розумно не спати всю ніч (будувати великі антени, витрачати стільки сил і засобів і т.д.), тільки заради того, щоб поговорити 20 секунд з незнайомою людиною і т.д.
Це традиційна заява з боку тих, у кого ніколи не було ніякого захоплення. Ми завжди віддаємося улюбленому заняттю без залишку. Витрачаємо сили і засоби на будь-які досягнення в улюбленій справі – зайвої марки в колекції, зайвого децибелу в гучності автозвуку, зайвого кілометра маршруту, зайвої унікальною фотографії і т.д. Точно так радіоаматори витрачають сили і засоби на свої антени та обладнання, отримуючи в замін задоволення від проведеного радіозв'язку, навіть, не з передачі інформації! У світі існує дуже багато "дивних" занять, починаючи від рибалки і полювання (вибачте, ІМХО, ніколи не зрозумію сенс згодовування себе комарам в обмін на полювання на здобич чи рибу, яка потім ще і відпускається на волю), закінчуючи альпінізмом, сноубордингом та іншими способами активного відпочинку, які частенько доставляють клопоту бригадам МНС.
Тому, якщо у вас є улюблене заняття, спробуйте поглянути на нього з іншого боку і ви побачите всю його дивність. Якщо хобі немає, то, повірте, адреналіну в нашій крові від проведення важкою або унікальною радіозв'язку не менше, аніж від порції хорошого алкоголю, не кажучи вже про перемогу, наприклад, в будь-якому змаганні або інші досягнення в радіоаматорському зв'язку.
Зрозуміло, ми привели лише ті міфи про радіоаматорів, які нам відомі. Якщо у вас є власні судження з цього приводу, надсилайте – ми їх творчо розвінчаємо.